Nyhedsbrev juni 2017

Kære Roere.

Halvdelen af juni er nu gået, den har været præget af blæst hvilket har påvirket ro aktiviteten i klubben.

Den første planlagte langtur Kr. Himmelfartsdag blev derfor også aflyst, men en anden blev gennemført dagen efter, se Vagns turbeskrivelse på hjemmesiden.

Selvom ro vejret ikke har været optimalt har der været mange aktiviteter, i pinsen deltog klubben i SKVULP og d. 7.6 holdt klubben sin 131 års fødselsdag og døbte de to nye EDON både, der er beskrivelser af begge arrangementer på hjemmesiden, og bådedåben er også refereret med billede i Nord Vest nyt.

 

Flag

 

 

 

 

 

 

 

 

På hjemmesiden www.holbaek-roklub.dk er der også en beskrivelse af hvordan Nalle “kom til verden”.

Hold generelt øje med kalenderen på hjemmesiden, her kan du bl.a. se planlagte langture, men da vejret kan drille er Facebook et rigtig godt sted at arrangere mere impulsive ture, hvis du ikke allerede er medlem af Holbæk roklubs face book gruppe, så vil vi opfordre dig til at blive det. Her er man også velkommen til fx at opslå spontane grillaftner hvis vejret er oplagt til det.

De allerede planlagte aktiviteter i juni og begyndelsen af juli er:

Onsdag d. 21.6 bade/kaffe og kage tur til Bognæs, alm. mødetid dvs. senest kl.18.25, så holdene er klar til at blive sat kl. 18.30.

Fredag d. 23.6 kan man som vanligt holde Skt. Hans Aften i roklubben, grillen tændes og man tager selv mad med, mere om dette i anden mail.

Fredag d. 7.7 er der planlagt roning og efterfølgende grill, der mangler en arrangør hvis du er interesseret ? kontakt Anette, kasserer

Søndag d. 9.7 er der langtur Orø rundt.

24.6 – 2.7 er der Roskildefestival, og der er stadig brug for frivillige især fra klubben, men andre er også meget velkomne. se mere på hrfestival.dk eller Kontakt Bent 2237 1258

Sæt også allerede nu kryds i kalenderen 26.8 hvor der er kanindåb, dvs. nye roere fra i år og sidste år døbes.

Der bliver forhåbentlig vis også en sommerfest, arrangører søges!

Som nævnt lidt længere oppe var der både dåb på klubbens fødselsdag, det var fundraising udvalgets fortjeneste.

Udvalgets opgave var at rejse midler til ungdomsvenligt materiel. Arbejdet har resulteret i at to af byens pengeinstitutter, Sparekassen Sjælland og Spar Nord begge har givet henholdsvis 20.000 og 10.000 kr. Klubben har selv givet de sidste 10.000 kr. og der er købt to nye ”Edon” både. En Edon båd er en single sculler dvs. en båd til en enkelt roer, der roer med 2 årer. Almindeligvis kræver det ret stille vand og en del erfaring at ro sculler, men Edon bådene er begynder single scullere. De har “støttehjul”, dvs. en lille ponton på hver side af båden, som gør den meget stabil og nem at ro i. Den er nærmest umulig at kæntre i, og er samtidig både sjov og hurtig. En perfekt kombination til unge mennesker. Bådene blev passende døbt ”Chip” og ”Chap. Tak til Fundraising udvalget Rita, Karl og Hanne Led.

 

image

 

 

 

 

 

 

På bestyrelsens vegne

Annette